A Dráva teljes magyar szakasza (236 fkm – 70,5 fkm) természetvédelmi oltalom alatt áll, a Duna-Dráva Nemzeti Park részeként.
A területen élő növény- és állatközösségek megóvása mindenki közös feladata. Ez adja az itteni víziturizmus különlegességét, de feltételeket is támaszt. A Nemzeti Park Igazgatóság a Dráva folyón elsősorban a terület bemutatását szolgáló minőségi vízi ökoturizmust (kenus evezés) támogatja. Ezért a folyó túlzott terhelésének elkerülése érdekében bizonyos időbeli, térbeli és létszámbeli korlátozásokra van szükség. A drávai vízitúrák lebonyolításához szükséges engedélyeket a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság adja meg a túrázók részére. A túrázóknak az államhatár átlépésével járó vízitúra esetén a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányságtól („Határőrség”) is szükséges engedélyeket beszerezni.
Kenutúrák
Egyhetes túrák
Túrázásra kijelölt időszak: június 1. – szeptember 15. között
Indulási hely: Vízvár (191 fkm) vagy Őrtilos (236 fkm), attól függően, hogy a jelentkezők a rövidebb vagy a hosszabb túrát választják.
Végállomás: drávaszabolcsi kikötő (78 fkm). Maximális csoportlétszám: 35 fő.
A turisták számára éjszakázáshoz 7 táborhely áll rendelkezésre a folyóparton, melyek hulladékgyűjtő konténerekkel, illemhelyekkel, tájékoztató táblákkal, tűzrakó helyekkel, rönkasztalokkal és rönkpadokkal vannak felszerelve.
Ezek a táborhelyek az alábbiak: Őrtilos, vasútállomás (236 fkm) • Vízvár, kompkikötő (191 fkm) • Barcs, Dráva-híd (152,3 fkm) • Szentborbás, vízház (133 fkm) • Drávasztára, kikötő (115,5 fkm) • Vejti, rév (98 fkm) • Drávaszabolcs, közúti híd melletti rakpart (78 fkm)
A folyóparton a fentieken kívül az alábbi – éjszakázásra nem engedélyezett – megállóhelyek találhatók:
Heresznye, csónakkikötő (185 fkm) • Barcs, Csomoros-sziget (149 fkm) • Drávatamási, DDNPI Természetismereti Oktatási Központ (144 fkm) • Kisszentmárton-Majláthpuszta, (a Majláthi-tó vizét a Drávába vezető csatorna torkolatának keleti felén) 96 fkm
Jelentkezési határidők: adott év március 31-ig
Táborozás nélküli egynapos kenuzás az alábbi módokon lehetséges:
- Engedélyek nélkül, egész évben: Barcs – Csomoros-sziget – Barcs (6 km)
- A Csomoros-sziget (149 fkm) és a Sánc (157 fkm) közötti szakaszon
- Engedélyekkel és túravezetővel (a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság és a Határőrség engedélye is szükséges!):
- Barcs – Csomoros-sziget – Drávatamási (10 km)
- Barcs – Csomoros-sziget – Drávatamási – Szentborbás (20 km)
Jelentkezési határidők az egynapos evezésre: minimum 10 nappal a tervezett túra előtt.
Sétahajózás
A sétahajók a terület bemutatásának fontos részét képezik. A Dráva folyón két sétahajó működik: az egyik Drávaszabolcsról (Tour Chance Kft.: +36 (30) 959-3530), a másik Barcsról (Dráva Tours Kft.: +36 (82) 460-526) indul. A hajók nem menetrend szerint közlekednek, előzetes megrendelés szükséges.
- A drávaszabolcsi sétahajó útvonalai: Drávaszabolcs – Kormorános-sziget (Matty) • Drávaszabolcs – Vejti • Drávaszabolcs – Drávasztára
- A barcsi sétahajó útvonalai: Barcs – Csomoros-sziget – Drávatamási • Barcs – Csomoros-sziget – Barcs • Barcs – Sánc (a Dráva túloldalán lévő magyar erdészet)
Kerékpártúrák
Az Ausztriából a Mura mentén haladó Három folyó Kerékpáros túraútvonal Őrtilosnál ér hazánkba. Innen a Drávát követve halad a Dél-Baranyai-dombság szelíd lankáin egészen a Dunáig. Az útvonal, ahol csak lehetséges a Dráva töltésén halad, egyéb helyeken a folyóval párhuzamosan, kisforgalmú közutakon.
Horgászat csónakból
A rendszeres horgászati, kedvtelési és sportcélú csónakhasználat csak a kijelölt szakaszokon, adott feltételek teljesítése esetén engedélyezett. Pontos információ az Igazgatóság munkatársaitól kérhető.
Búvárkodás
A Dráva folyó közelében több település mellett alakultak ki bányatavak a kavicsbányászat eredményeként. A legjelentősebb ezek közül a Gyékényesi-bányató (Nyugat-Dráva), mely rendszeresen ad helyet búvárversenyeknek.